Ring-spenne – til minne om Olav Tryggvason
Denne ring-spennen ble laget til minne om Olav Tryggvason, da Trondheim feiret sitt 1000-årsjubileum. Mange lignende smykker er funnet på offerplasser i samiske områder. Denne typen spenner – såkalte ringformede eller penannulære brosjer – var i bruk over store deler av den nordøstlige vikingverdenen.
De ble brukt til å feste kapper og sjal, og var både funksjonelle og dekorative. Slike spenner er funnet i flere kulturkretser, fra samiske områder til handelsknutepunkter som Novgorod i dagens Russland – noe som indikerer deres kulturelle og handelsmessige betydning i vikingtid og middelalder.
Med tanke på Olavs flukt som barn – trolig gjennom samiske områder til Estland og Russland, hvor han vokste opp – var det naturlig for oss å gjenskape en klassisk ring-spenne med historisk forankring.
På baksiden er det gravert: Trondheim 1000 år.
Spennen lages i to varianter:
– Én med vanlig brosjenål bak, tilpasset moderne bruk
– Én med den historiske nåltypen, slik den opprinnelig ble brukt
Den historiske versjonen fungerer som en ekte kappe- eller sjalspenne – nålen stikkes inn og ut av plagget og holder spennen fast. Dette egner seg best til vevde eller strikkede tekstiler, der det ikke etterlates hull.
Finnes i to størrelser.
